Mesél a múlt – Nyíregyháza – Haladás régen

Négyszázhatvanöt kilométer Nyíregyháza. Ennél messzebbre egyszer sem kell utaznia a Haladásnak egy Soproni Liga találkozóért. Ha a tradíciók folytatódnak, izgalmas mérkőzés lesz.
-----

Böngészgetve az almanachokat, megállapíthatjuk: Magyarországon nem kifizetődőek a hosszú utak. Most ne a financiális részre gondoljunk, hanem az eredményességre. Ha a Haladás elutazott Nyíregyházára, Diósgyőrbe, Debrecenbe, Békéscsabára, vagy még régebben: Szegedre - ritkán hozott el onnan pontot, vagy pontokat. Igaz ez a Vasba látogatókra is, tehát a Rohonci úton sem termett sok babér a keleti gárdáknak.

De maradjunk a Nyíregyháza elleni találkozónál. Bajnokin négy éven keresztül az NB I/B-ben futott össze a két csapat: az első három meccsen egy pontot szedett össze a Haladás, ám a negyediken sikerült 3–0-ra győzni. Bajnoki meccsen ekkor nyertünk először és utoljára ellenük idegenben.

Az NB I-ben még sosem

Az 1966-os győzelem óta 43 év telt el, és az óta bajnoki keretek között - még leírni is szörnyű - egy gólt, és egy pontot szerzett a Haladás a Nyírségben. A ’66-os derbi után az 1981/82-es szezonban találkozott legközelebb a két együttes. 1-0-ra kaptunk ki. Egy évre rá, pontot csentek a zöld-fehérek. Gól nélküli döntetlen lett. 1983/84-ben aratták a piros-kékek eddigi legnagyobb sikerüket, hiszen 3–0-ra nyertek a Haladás ellen.

Osztályozó I.

Az 1991/92-es bajnokság végén a 13. Haladás VSE-nek osztályozót kellett játszania az NB II. Keleti-csoportjának másodikjával, a Nyíregyházi VSC-vel. Az első meccsre Szabolcsban került sor. 12.000 néző és Puhl Sándor játékvezetése mellett a Hali a Kutasi - Szekér, Mikos, Jagodics, Görög - Marton, Somfalvi, Illés, Tóth Gy. - Schäffer (Kremser), Halmosi összeállításban játszott és 1–0-s vereséget szenvedett. A visszavágón a Haladás nyert 1–0-ra, ám tizenegyesrúgásokat követően a Nyíregyháza jutott tovább.

Az utolsó bajnoki gól

Az 1998/99-es bajnokságban találkozott ezt követően legközelebb a két gárda: a Professzionális Nemzeti Bajnokság keretein belül a harmadik fordulóban. A szombathelyiek egyik "kedvenc" játékvezetője, Cserna László volt a meccs bírája. A Dajka-csapat a Németh - Varga, Tóth M., Zugor - Fehér (Plókai), Balassa (Bonchis), Balog, Kovács S., Kocsis - Bodor, Sztrapák (Koller) összeállításban játszott, és egy véleményes 11-essel került hátrányba már a 23. percben. Bodor a 78. percben egyenlített, ám három perccel a meccs vége előtt Kondora - miközben társa Németh Gábort a földre kényszerítette - megszerezte a nyírségiek győztes találatát.

0–1-es vereségsorozat

Az 1999/2000-es és a 2000/2001-es bajnokságban is 1–0-s hazai sikerek születtek, majd jött a mindezidáig utolsó bajnoki találkozó, ami a Lombard FC-Haladás első hivatalos mérkőzése volt. 2002. július 27-én, 2.500 néző előtt csaptak össze a gárdák az NB I/B első fordulójában. Farkas Attila már a 34. percben megkapta második sárga lapját, így mehetett zuhanyozni, a zöld-fehérek pedig megkapták a gólt, amivel a szokásosnak mondható 1–0-s vereség lett a vége.

Osztályozó II.

Utoljára Nyíregyházán 2004. június 2-án játszott a két csapat, megint osztályozó mérkőzést. A Tóth Bálint-csapat a Tóth I. - Szűcs, Jagodics, Farkas A., Róth - Szabó Z., Rajos, Kaj, Somfalvi (Tóth P.) - Schimmer (Tüske), Illés (Seper) összeállításban játszott, és Somfalvi Csaba 16 méteres lövésével a 11. percben már kialakította a 0–1-es végeredményt. Három napra rá a visszavágón 1–1 lett a végeredmény, ezzel azonban nem hosszabbodott meg a vasi NB I-es tagság. A Lombard FC Haladás sikere akkor azt jelentette, hogy Pápának első osztályú csapata lett.