Vasas - Haladás. Egy kis történelem

Az elmúlt 25 évben négyszer tudott nyerni a Haladás a Fáy utcában.

Az első időkben

Sokáig kerülte egymást a két csapat. A Haladás feljutását követően, így csak az 1942/43-as szezonban találkoztak először. Egy biztatónak mondható 2–2-es iksz mellett már ekkor "sikerült" összeszedni a legnagyobb vereséget. 1–7 volt a végeredmény. Ez a csúfság még egyszer, 1953-ban is megesett velünk. Az 1947/48-as szezon hozta az első zöld-fehér győzelmet (3–1), a rá következő évben azonban fényes sikert ért el a Haladás. Olyat, amit csak az 1993/94-es küzdelemsorozatban sikerült megismételni, és most is van rá lehetőség: azaz mindkét meccset megnyerték a szombathelyiek. 1948/49-ben 2–0 és 2–1 voltak az eredmények. Az 1949/50-es bajnokságban a Vasas nyerte meg mindkét derbit (4–2 Budapesten, 2–0 a Rohoncin): azóta azonban ezt a duplázást többször is fel tudták már mutatni. 1951-ben beálíltotta a két csapat közötti legnagyobb különbséget a Vasas (0–6), majd 1957-ben ugyanez lett az eredmény.

23 évig bevehetetlen Fáy utca

Az 1959/60-as bajnokságban mindkét gárda idegenben győzött (mi 2–1-re, a piros-kékek 4–2-re), ám ezek után bő két évtizeden keresztül nem sok babér termett a Haladásnak. 14 meccsen 3 iksz és 11 vereség. A döntetlenek: egy 0–0 1969-ből, és két 1–1, két egymást követő szezonban, 1973/74-ben és 1974/75-ben. A rossz sorozat 1983/84-ben szakadt meg, amikoris - hasonlóan az ezt megelőző sikerhez - a Hali a Fáy utcában, a Vasas a Rohonci úton nyert. (1–0 ide és 1–2 oda).

Az elmúlt huszonöt esztendő

A legutóbbi két és fél évtizedben nem rossz a Hali angyalföldi mérlege: 3 győzelem, 3 döntetlen, 8 vereség. Úgy, hogy az utolsó három meccsét elveszítette a csapat. Az 1993/94-es szezonban Jagodics Zoltán és Schneider Gábor góljaival nyert 2–0-ra a Hali, így mindkét Vasas elleni derbit hozta ebben a bajnokságban a csapat. Sajnos azonban a szezon végén búcsúzott az együttes az NB I-től. Az eddigi utolsó győzelem 12 évvel ezelőttre datálódik. 1997. július 26-án TV-kamerák kereszttűzében és néhai Knézy Jenő kommentálása mellett 2–0-s félidő után 2–1-re nyert a Haladás. A vasiak a Németh G. - Horváth A., Tóth M., Koller, Varga K. - Baumgartner, Vidóczi (Tóth L.), Kovács, Balog - Fehér (Balassa), Plókai M. (Király) összeállításban játszottak és Plókai 14. percben szerzett góljával lett 1–0, majd Kovács "Tüdő" Sándor találatával 2–0. Érdekesség: Németh Gábor azóta a Vasas csapatkapitánya lett, ám az akkori játékosok közül Balassa Péter is ott van a csapat idei NB I-es keretében. A legutolsó Fáy utcai találkozónak is majd' 7 éve: az akkori Vasas-Haladás meccsen 2–1-re nyertek a hazaiak. 2002. május 22-én mindössze 600 néző látogatott ki az Illovszky-stadionba az akkor már kiesett Vasas és az utolsó szalmaszálat elérni kívánó Hali meccsére. A vasiak a Takács T. - Flávio Pim, Juhász, Tóth P. - Kaj, Némethy (Nagy G.), Leandro, Halmosi (Németh T.) - Fred (Filipovics), Preisinger, Alex összeállításban játszott, a csapatot Szentes Lázár irányította. A Vasas magával rántotta a kútba a Haladást, és 2–0-s félidő után Németh Tamás gólja csak a szépségtapaszt jelentette.

Akkor tehát a Vasas vitte a mélybe a Halit, most remélhetőleg a Vasas testén keresztül a dobogóra mászik fel a zöld-fehér együttes.

Összesített mérleg: 90   21   24   45   89 – 172
1942 és 1957 között: 23   7   5   11   28 – 59
1957 és 2008 között, a Fáy utcában: 33   5   8   20   19 – 64
1957 és 2008 között, a Rohonci úton: 34   9   11   14   42 – 49

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!