Akiket a Haliból hívtak be

A Haladás 76 esztendeje, 1936-ban mutatkozhatott be az NB I-ben. Eddig összesen 19 labdarúgót adtunk a válogatottnak.

Egyszer-egyszer

A 19 labdarúgó közül azonban csak 12-en mondhatják el magukról azt, hogy Haladás-játékosként húzhatták fel a meggypiros címeres mezt.

1945. augusztus 20-án Szabó Imre volt az első Haladás játékos, aki a magyar válogatottban bemutatkozhatott. Az osztrákokat 5–2-re vertük meg.

Őt követte Horváth György, aki 2010 végén, 81 esztendősen hunyt el. Kapusunk 1952. október 19-én a Csehszlovákia elleni 5–0-s meccsen védte a hálót bravúrosan. (Ha egészen precízek szeretnénk lenni, akkor elmondhatjuk, hogy az egykori kiváló kapust nem a Haladásból, hanem a Szombathelyi Lokomotívból hívták be a válogatottba. Akkoriban ugyanis központi utasításra a vasutascsapatok Lokomotívként indultak a különböző sportágak bajnokságaiban.)

Egyszerre ketten a második vonalból

Hét évre rá Novák Dezső is felhúzhatta a címeres mezt. Ő minden idők legeredményesebb labdarúgója az olimpiák történetében. Négy alkalommal szerepelt a válogatottban Haladás-futballistaként: 1959. október 25-én a Svájc elleni 8–0-n mutatkozott be, majd egy év múlva, 1960. október 9-én a Jugoszlávia elleni 1–1-n jutott ismét szóhoz. Három hétre rá Belgiumtól kaptunk ki 2–1-re, majd november 13-án a Lengyelország 4–1-es siker alkalmával szerepelt még a nemzeti csapatban. 1963-tól játszott ismét a meggypiros mezben, ám ekkortól már, mint a Ferencváros játékosa.

Tóth Zoltán 1960-ban volt tagja a magyar nemzeti tizenegynek. Novákkal együtt a Belgium elleni meccsen szerepelt, azaz egyszerre két játékost adott a Haladás a válogatottnak. Hja, hogy az 1960/1961-es bajnokságban a Haladás a másodosztályban szerepelt csak?! Ez a válogatásnál nem játszott szerepet…

Az első gólszerző

Halmosi Zoltán 1969. október 22-én játszott először a válogatottban. VB-selejtezőn Dániát vertük 3–0-ra, majd két hétre rá Írországot 4–0-ra. Ezen a meccsen Halmosi Zoltán is betalált, így az ő nevéhez fűződik az első Haladás-gól a válogatottban. Játszott a csehszlovákok elleni marseilles-i 1–4-en (Mészöly Kálmán elhíresült mondása: „A mi időnk lejárt!”), de ezek után is kapott szerepet. 1970-ben a Jugoszlávia elleni 2–2-n, a lengyelek elleni 2–0-n, az NSZK elleni 1–3-n, a norvégok elleni 3–1-en és a Svájc elleni 1–0-n is játszott, majd legközelebb csak 4 év múlva hívtak be ismét. Ekkor Walestől kaptunk ki 2–0-ra, a bolgárokkal gólnélküli döntetlent játszottak és legyőztük Svájcot 1–0-ra.

A legtöbbször

Kereki Zoltán 1976-ban lett válogatott. Ő a legtöbbször, összesen 31-szer húzta magára a válogatott mezét Hali-spílerként, és szerezte a legtöbb gólt is, összesen hatot. 1976. április 30-án Svájc ellen mutatkozott be (1–0 ide), gólt először pedig ugyanezen év október 9-én, a görögök elleni VB-selejtezőn szerzett (1–1). Négy nap múlva az osztrákok ellen, 4–2-re megnyert találkozón már duplázni tudott. Gólt szerzett még Peru, Szovjetunió és Jugoszlávia ellen is. Ő a Haladás első világbajnoki résztvevő labdarúgója: az 1978-as világversenyen mind a három találkozón szerepelt (Argentína 1–2; Olaszország 1–3; Franciaország 1–3).

VB-kerettagként

1985-ben Nagy József is játszott Mezey György Európa-első együttesében. Nagy Gábor édesapja, 1985. december 12-én az Algéria elleni 3–1 alkalmával szerepelt a nemzeti tizenegyben. Kerettag volt az 1986-os világbajnokságon, de pályára nem lépett.

Bognár Zoltán 1989-ben lett válogatott, és ebben az esztendőben nyolcszor szerepelt a csapatban. Az írek elleni 0–0-n mutatkozott be március 8-án, majd játszott Svájc ellen, amikor 3–0-ra nyertünk, és ő szerezte csapatunk harmadik gólját. A Málta elleni 1–1-n, az olaszok elleni 0–4-n, az írek elleni 0–2-n, az észak-írek elleni 2–1-n, majd a spanyolok elleni 2–2-n és 0–4-n is szerepet kapott.

Illés Béla, a legnagyobb király

Illés Béla 1991-ben, a norvégok elleni szombathelyi EB-selejtezőn szerepelt először a válogatottban. Játszott még Mexikó (0–3), Salvador (1–1), Ausztria (2–1) és Ukrajna (3–1) ellen, majd az 1992/1993-as szezontól Budapestre szerződött, ahonnét a Kispest-Honvédból és az MTK-ból is folyamatosan beválogatták a 90-es évek legjobb magyarjának választott irányítót.

Az erőnléti edző három zöld-fehér klubban is kapott meghívót

Jagodics Zoltán 1994-ben húzta fel a meggypiros felsőt. Először – hasonlóan Illéshez – Szombathelyen, amikor a szlovénektől kaptunk ki 1–0-ra. Játszott a dánok (1–3), a svédek (2–3), és a horvátok (2–2) ellen is, majd az ötödik találkozóján a belgák ellen (1–3) gólt is szerzett. Később a Győrből és a Ferencvárosból is beválogatták.

Már megelőzte édesapját

Halmosi Péter – aki jelenleg is tagja a válogatott keretének – 2002. februárjában a ciprusi tornán Csehország (0–2) és Svájc ellen (1–2) játszott a nemzeti csapatban Haladás-játékosként. Behívót postáztak azonban a Gräzer AK-nak, a DVSC-nek, a Plymouthnak és a Hullnak is. Visszatérése óta négyszer ismét Szombathelyre jött a meghívó, így játszott Izland (4–0), Csehország (2–1), Írország (0–0) és Izrael (1–1) ellen is.

Guzmics tegnap debütált (fotó: magyarfutball.hu)
magyarfutball.hu

Guzmics Richárd először

2012. november 14-én, a Puskás Ferenc Stadionban, a 74. percben cseréhez készülődött a magyar válogatott: Juhász Roland helyett Guzmics Richárd lépett pályára. Személyében a tizenkettedik játékost adta a Szombathelyi Haladás a nemzeti csapatnak.

Voli is tőlünk indult
Bonyhádi Zoltán

Akik nem Hali-mezben kapták a meghívót

Hat olyan játékos van, aki a futball alapjait Szombathelyen tanulta meg, de nem Haladás-játékosként került a válogatottba. Ők Király Gábor, Tóth Norbert, Bori Gábor, Zsidai László, Horváth András és Koman Vladimir.

Király Gábor, immáron nyolcvanhetedszer
Bonyhádi Zoltán

Ausztriában

Az osztrák válogatottal Európa-bajnoki résztvevő is volt 2008-ban Garics György. A Szombathelyről korán Ausztriába került kiváló hátvéd végigjárta a ranglétrát a sógoroknál: az utánpótlás-válogatottban csapatkapitány is volt, és eddig összesen 30-szor ölthette magára az osztrák nemzeti tizenegy mezét.

Haladás-válogatottak

Szabó Imre 2/0 (ebből a Haladásból 1/0)
Horváth György 1/0
Novák Dezső 9/3 (ebből a Haladásból 4/0)
Tóth Zoltán 1/0
Halmosi Zoltán 11/1
Kereki Zoltán 37/6 (ebből a Haladásból 31/6)
Nagy József 1/0
Bognár Zoltán 9/1 (ebből a Haladásból 8/1)
Illés Béla 64/15 (ebből a Haladásból 5/0)
Jagodics Zoltán 7/1 (ebből a Haladásból 5/1)
Halmosi Péter 34/0 (ebből a Haladásból 6/0)
Guzmics Richárd 1/0

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!